10 töövestluse nippi ja lõbusad kogemuslood

Aprill 2020. Lähen peale operatsiooni esimest korda tagasi tööle. Astun kontorisse… ja mulle ulatatakse kohe koondamisteade sõnadega: “Saime ilma Sinuta hakkama ja saame ka edaspidi.” 12 aastat panganduses – sel hetkel kadus kõik. Esimese nädala nutsin, haletsesin ja tundsin end süüdi. Siis tuli taipamine: keegi teine ei saa minu elu muuta – ainult mina saan.
Mõistsin, et minus oli hirm – hirm tundmatuse ees. Ma teadsin ka seda, et hirm tähendab kogemuse puudumist. Kuidas kogemusi saada – tuleb CV korda teha ja kandideerimisdokumendid teele panna. Asusingi tegutsema, sest ma usun, et lahendused tulevad alati teel olles. Kandideerisin julgelt ja kogemusi tuli mühinal. Töövestlused olid nagu seiklused: mõni naljakas, mõni piinlik ja mõni silmi avardav. Järgnevalt jagangi tipphetki.
Esimene töövestlus oli minu jaoks hirmus: ma sõna otseses mõttes värisesin. Käed peitsin laua alla värisevate põlvede peale. Kuid õnneks läks kõik hästi ja pääsesin edasi ka teistesse voorudesse. Tuli isegi tööpakkumine, aga kuna tundsin, et tegemist pole ikkagi selle õige kohaga, siis otsustasin loobuda ja edasi kandideerida. Esimene eduelamus oli mul olemas ja asusin veelgi usinamalt kandideerima ning sain palju kutseid ka töövestlustele. Ma tegin enda jaoks statistikat: 70+ kandideerimist, 32 tööintervjuud ja 10 tööpakkumist, mis oli minu jaoks väga rõõmustav tulemus ja andis mulle enesekindlust edasi liikuda oma teel.
Kõige lõbusam kogemus oli minu jaoks klienditoe ametikohale kandideerimine. Personalijuht leppis minuga aja kokku, aga töövestlusel osales ainult omanik, kes avas mulle ukse ja vaatas mu pealaest ja jalatallani üle ning oli sõnatu. Tutvustasin ennast ja liikusime laua taha. Ühel hetkel ütles mulle, et teate, Teie vist ikka ei sobi sellele ametikohale, sest kui vaadatakse, et tuleb Sinusugune blondiin, siis see küll asjast midagi ei tea. Ma vastasin rahulikult, et kui see inimene näeb mu enesekindlust ja kuuleb mu teadmisi, siis selline mõtteviis kaob küll kiiresti. Selle peale ei andnud omanik alla, vaid vastas, et mnjaa, tavaliselt meil siin töötavad sel alal ikka vanemad inimesed, nii 30+ vähemalt. Ma hoidsin vägisi naeru tagasi ja vastasin, et tõesti, vanust ei saa kuidagi muuta. Tegelikkuses tegi ta mulle enese teadmata komplimendi, sest mul on vanust rohkem kui 30 aastat. Järeldasin, et ta polnud mu CV-d vaadanudki.
Teine juhtum oli, kui kandideerisin kliendihalduriks. Intervjuu toimus esimest korda Zoom keskkonnas. Üks esindaja oli pildi ja häälega ja teised mustad kastid nimedega. Oi, kui ebamugav oli rääkida, kui 2 musta kasti vaikides kuulasid. Kuna ma ise olen julge küsija, siis viimases osas anti mulle see võimalus. Pöördusin nimepidi esimese musta kasti poole küsimusega, et kuidas iseloomustab 3 märksõnaga ja näitega praegust meeskonda, kuhu nad uut tiimiliiget otsivad. Täielik vaikus. Seejärel põhiesindaja pakkus, et ju on tal tehnilised tõrked. Pöördusin siis 2. musta kasti poole sama küsimusega. Ta oli veidikese aja pärast olemas ja vabandas, et ta ei kuulnud küsimust, kuna oli muude asjadega hõivatud. Ehk tegelikkuses polnud keegi mind kuulamas ja tekkis tunne, et siin küll päriselt ei hoolita, vaid ollakse näiliselt kohal.
Kolmas humoorikas juhtum oli, kui arvasin, et minust võiks assistent saada. Minu käest küsiti alguses, et mille üle uhkust tunnen elus. Siis oli aeg minu küsimusteks ja otsustasin ka vastu küsida sama küsimuse. Seepeale esindaja muutus väga tõrksaks ja vastas, et tema on tööandja ja esitab selliseid küsimusi mitte mina, et kes meist siin värbaja nüüd on. Vastasin rahulikult, et ka mina soovin temaga hea meelega lähemalt tuttavaks saada ja teada saada, mis on tema uhkust tekitavad hetked. Mina usun, et töövestlus on siiski võrdsete vastaspooltega meeldiv vestlus.
Neljas juhtum leidis aset, kui mõtlesin, et minust võiks müügiesindaja saada. Mulle helistati ja küsiti, kas ma olen õnnelikkus peresuhtes? Puhkesin naerma ja uurisin, millest selline huvi. Vastati, et nemad üksikvanemaid tööle ei võta, kuna tegemist on katkiste inimestega. Ma vastasin viisakalt: “Teate, mina olen õnnelikus peresuhtes, aga Teie poolt pakutud töökoht pole küll minu jaoks”.
Nüüd olulised õppetunnid, millest ka Sulle, armas lugeja, võib edaspidi kasu olla.
- Tea alati enda väärtust ja ära lepi vähemaga. Kui Sulle pakutakse töötasu, mis on alla Sinu ootuste, siis julgelt ütle: “Ma tean, mida ma väärt olen ja selline töötasu tekitab minus rahulolematust ja nii ma ei saa 100% tööle pühenduda”.
- Küsi alati täpsustavaid küsimusi, milline on meeskond, ülesanded, töökeskkond ja tööajad.
- Vaata alati üle tulevase tööandja koduleht, facebook, googelda ja palu endale näidata ka tulevast töökohta, kus reaalselt Sinu töötegemise laud ja tool asub. Ühes kohas oli nii, et oli pilt ilusast ja avarast tööruumist, aga tegelikkuses oli pisike ja hämar tuba selgitusega, et me kolisime hiljuti ja ega töökeskkond polegi ju oluline. Muidugi on oluline ja väga oluline, sest suurema osa oma päevast veedad just seal.
- Kui tööandja mustab endist töötajat, siis see on esimene ohumärk.
- Kui tunned, et pakutud töökoht pole Sinu jaoks, siis töövestlusel võidki öelda: “Et hoida kokku nii Teie kui ka minu aega, siis tunnen, et see pole siiski minu jaoks. Tänan Teid pühendatud aja eest ja soovin edu uue kolleegi leidmisel”. Aeg on hindamatu ja väärtusta seda maksimaalselt.
- Kui tööintervjuu on kokku lepitud, siis enne minekut visualiseeri mitmeid kordi, kuidas sisened, mida ütled, kuidas küsimustele vastad ning tunneta, et oled rahulik ja enesekindel. See kõik aitab kaasa, et töövestlus on edukas ja meeldiv.
- Kui kohtud tööandjaga, siis naerata, tervita rõõmsalt ja vaata silma vähemalt 3 sekundit – see on väga hea esmamulje loojaks.
- Peale töövestlust mõtle sellele, mis läks hästi. Alles järgmisel päeval analüüsi, mida ja kuidas saaksid edaspidi veelgi paremini teha.
- Pea meeles, et ükskõik, kui halb töövestlus ka polnud, alati võib sellest leida midagi, mis ajab naerma. Lihtsalt otsi seda teadlikult. Samuti suure tõenäosusega koged hoopis huvitavat vestlust meeldivate inimestega.
- Kõige olulisem – usalda oma sisetunnet! Kui kõik tundub õige, aga sisetunne ütleb ei, siis on kindel, et midagi palju paremat on ootamas. Liigu julgelt edasi. Olen kindel, et 100% õige töökoht on kusagil Sind juba ootamas, tuleb vaid see üles leida.
Kandideerimine tekitab minus alati tänutunnet, sest olen kohtunud paljude toredate inimestega, saanud rohkelt uusi kogemusi ning teadmisi, õppinud ennast väärtustama ning teinud enesearengus suure hüppe. Tegin avastuse, et kõik halb on tegelikkuses hea ja igale tormile järgneb alati soe päikesepaiste.
Ma õppisin ja kasvasin tohutult. Tänu nendele kogemustele sai minust värbaja. Nägin, mis töötab ja mis mitte. Mõistsin, mida tööotsijad tunnevad ja minu eesmärgiks on luua inimlik, soe ja professionaalne kandideerimiskogemus igale tööotsijale.
Minu missiooniks on aidata Sinul jõuda oma unistuste töökohani. Kui tunned, et vajad tuge – olgu see CV lihvimine, motivatsioonikirja koostamine või töövestluseks ettevalmistus – olen Sinu jaoks olemas.
Helista mulle julgelt, sest iga lõpp võib olla millegi erakordse algus!
Soojade tervitustega
Birgit Sinimets I +372 5804 3365